دانلود (مقاله درباره رفع تنگناهای بانکی و رقابتی نمودن سیستم بانکی)

ما اولین نیستیم ولی بی شک برترین هستیم

به صفحه دانلود فایل (مقاله درباره رفع تنگناهای بانکی و رقابتی نمودن سیستم بانکی) خوش آمدید برای دانلود روی دکمه زیر کلیک کنید. شما پس از پرداخت هزینه ای ناچیز فایل مقاله درباره رفع تنگناهای بانکی و رقابتی نمودن سیستم بانکی را دانلود خواهید کرد

مقاله درباره رفع تنگناهای بانکی و رقابتی نمودن سیستم بانکی 40 صفحه با فرمت doc

*مقاله درباره ی رفع تنگناهای بانکی و رقابتی نمودن سیستم بانکی*

رفع تنگناهای بانكی و رقابتی نمودن سیستم بانكی :

1-برای تجهیز سپرده های ارزی ، افتتاح حساب ارزی برای افراد حقیقی و حقوقی در بانكهای كشور (بامنشاء داخلی یا خارجی) مجاز است . به حسابهای یاد شده بر اساس ضوابط بین المللی سود ارزی تعلق خواهد گرفت و محدودیتی در خصوص نقل و انتقال این وجوه توسط صاحب آن اعمال
نمی گردد ، همچنین وجود حسابهای ارزی برای اخذ اعتبارات ریالی یا گشایش اعتبار به عنوان وثیقه پذیرفته خواهد شد .

2- بانكهای ایران مجاز به افتتاح حساب ارزی ، اعم از جاری ، سپرده دیداری و سپرده های مدت دار هستند و تنها در مورد حواله های ارزی از خارج كشور ، كنترلهای مربوط به صحت و سلامت منبع حواله كننده و جلوگیری از ورود پول سیاه را اعمال می نمایند .

3-در شعب داخلی می توان از حسابهای ارزی به عنوان سپرده وثیقه برای افتتاح اعتباری اسنادی خرید خارجی یا خرید داخلی ، صدور انواع ضمانت نامه های بانكی (حسن انجام كار یاپیش پرداخت یا شركت در مناقصه) ریال یا ارزی استفاده نمود . مبنای محاسبه اعتبار ریال یا ضمانت نامه یا سقف اعتبار اسنادی ریال قابل افتتاح از محل مسدود كردن حسابهای فوق ، معادل (90%) معادل ریال ارزهای معتبر به نرخ واریزنامه بازار بورس است .

4-بانكهای ایرانی مجازند نسبت به ارائه خدمات به مشتریان در شعب داخل و خارج از كشور خود به طور همزمان اقدام كنند . حسابهای ارزی مشتریان در شعب خارجی بانكها ، برای اعطای اعتبار ارزی ، افتتاح اعتبارات اسنادی برای ورود یا صدور كالا ، صدور ضمانت نامه ارزی ، افتتاح اعتبارات اسنادی برای ورود یا صدور كالا . صدور ضمانت نامه ارزی و قبول برگ سپرده‌به‌عنوان وثیقه‌به‌منظورارائه خدمات مزبورقابل‌استفاده خواهد بود . استفاده از این حسابها به منظور اعطای اعتبار ریالی یا گشایش اعتبار اسنادی برای معاملات داخلی در ایران ، یا صدور ضمانت نامه های ریالی موكول به بررسی بیشتر و ایجاد شرایط مناسب خواهد بود .

5-افتتاح اعتبار اسنادی برای ورود كالا ، با استناد به مسدودی حسابهای ارزی مذكور به نفع بانكها ، از مقررات و ضوابط مربوط به تامین و تخصیص ارز و صدور فیش ارزی معاف است . ولی از نظر سایر مقررات تجاری ، نظیر مجوز ورود كالا و ساخت داخل ، تابع قوانین و مقررات واردات و صادرات كشور خواهد بود .

6-بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف است به منظور شفاف كردن و حذف عملیات زاید و كاهش هزینه های غیرضروری و تسهیل در ارائه خدمات ارزی ، نسبت به بررسی و بازنگری سیاست ها و مقررات ارزی و در چهارچوب اصول زیر اقدام نمایند و نمودار گردش عملیات اصلاح شده ومراحل لازم را برای اجرای عملیات ارزی در بانكها و سایر سازمانهای ذیربط ، به شكل مناسب برای اطلاع مردم ومتقاضیان منتشر نماید :

– حفظ موازنه پرداختهای خارجی .

– انعطاف پذیری سیستم ارزی .

– تقویت قدرت رقابتی كشور در بازارهای جهانی .

– رفع اختلالهای نرخ ارز .

7-مقرر گردید ظرف دو هفته موضوع «اجازه انتقال واریزنامه از صادر كننده به وارد كننده برای یك بار» و همچنین «افزایش مهلت استفاده از آن برای ورود كالاهای مجاز» از(2) ماه به 4 ماه در ستاد اقتصادی دولت مطرح گردد . تصمیمات اتخاذ شده توسط ستاد مزبور در این خصوص به منزله مصوبه شورای عالی صادرات خواهد بود .

بالا بردن قدرت رقابت و ایجاد مزیت نسبی برای كالاهای ایرانی در بازارهای جهانی :

1-صادرات مدت دار با استفاده از اعتبارات اسنادی از طرف بانكهای معتبر بین المللی مجاز است و اعتبار اسنادی صادراتی دریافت شده از بانكهای مذكور ، به عنوان اسناد بهادار و قابل توثیق در شبكه بانكی قابل پذیرش بوده و بانك ها می توانند بر مبنای آنها نسبت به پرداخت وام و اعتبار به صادر كنندگان اقدام نمایند .

2-مهلت واریز پیمانهای صادراتی و پیمانهای سررسید نشده قبلی به هشت ماه افزایش می یابد و صادركنندگان كالا و خدمات در صورت واریز زودتر به ازای هر ماه تسریع در واریز 1% (یك درصد) معافیت در مبلغ پیمان برخوردار می شوند .

3-دریافت اعتبار اسنادی مدت دار (یوزانس) از بانكهای معتبر بین المللی و حداكثر برای مدت (360) روز به منظور انجام صادرات غیرنفتی مجاز است .

4-اسناد مربوط به اعتبارات اسنادی مدت دار ، پس از تحویل كالا وخدمات ، توسط بانكهای ایران قابل معامله است و به عنوان وثیقه قابل قبول تلقی می شود . معادل سود متعلق به مدت باقیمانده و هزینه های تایید و هزینه های بیمه متناسب با اعتبار بانكو كشور محل افتتاح اعتبار از مبلغ اعتبار اسنادی كسر خواهد شد .

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

مطالب تصادفی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *